Sylwester! Czas przekąsek, koreczków i lejącego się szampana. Spędzam go już tradycyjnie w domu z moimi dwoma chłopakami – ten mniejszy właśnie wspomógł mnie w robieniu kokosanek. Rozbijanie jajek to wciąż magiczna sztuka, ale nowy mikser (kuchenne prezenty rządzą!) sprawdził się znakomicie. Kuchnia czysta, ja czysta i dziecko szczęśliwe.

Marchewkowe kokosanki

kokosanki1

  • 3 małe marchewki (lub 2 średnie)
  • 1/2 łyżki mąki konopnej
  • 2/3 szklanki wiórków kokosowych
  • 1 łyżka oleju kokosowego (z górką)
  • 2 jajka od szczęśliwej kurki (zawsze to chciałam napisać)
  • *opcjonalnie: 1/2 łyżki ksylitolu (bez niego będzie zgodne z detoksem)

1. Piekarnik rozgrzać do 200 stopni.

2. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Odstawić. Jajka zmiksować na jasny puch z olejem kokosowym (i opcjonalnie ksylitolem). Ciągle mieszając dorzucić wiórki oraz mąkę (ciasto robi się gęste). Dodać startą marchewkę i dokładnie wymieszać.

3. Ciasto jest sypkie. W rękach robić kulki wielkości orzecha włoskiego lub mniejsze. Po nadaniu formy i delikatnym dociśnięciu zachowuje kształt. Kulki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i lekko spłaszczać. Zmniejszyć grzanie pieca do 180 stopni i pieć ok. 10-15 minut. Ciasteczka są gotowe gdy się zrumienia. Odstawić do ostygnięcia.

kokosanki2


Pieczenie z dzieckiem ma w sobie coś fajnego.

Sama podchodzę do Detoksu jako do czasu bez zamienników, ale rozumiem że nie zawsze się da. Dlatego muszę jeszcze tutaj podkreślić, że jeżeli postanowicie zrobić ciastka w jego trakcie to niech to nie będzie codzienność, raczej wyskok ku ratowaniu „głowy”.

kokosanki3